PODCAST
„NĚKDY JSEM PRVNÍ ČLOVĚK, KTERÝ JIM ŘÍKÁ, ŽE NÁSILÍ JE NEPŘIJATELNÉ,“ ŘÍKÁ PSYCHOLOG JIŘÍ AMMER
Když mluvíme o domácím násilí, zaměřujeme se především na pomoc těm, na kterých je pácháno. Velká část společnosti věří, že pachatelům násilí není pomoci. Jiří Ammer, psycholog z organizace SPONDEA tento mýtus uvádí na pravou míru. Změna je podle něj možná.

Popsat typického pachatele domácího násilí není podle psychologa Jiřího Ammera snadné. S nadsázkou říká, že jím může být „zedník i právník, mlékař i lékař“. Většinu z nich však podle výzkumů spojuje dřívější zkušenost s násilím, které na nich bylo v dětství pácháno nebo byli jeho svědkem. V důsledku toho mohou někdy takové zacházení považovat za normální. „Někdy jsem první člověk, který se s nimi otevřeně baví o násilí a který jim říká, že násilí je nepřijatelné,“ doplňuje.
Většina klientů přichází do programu Chci ovládnout vztek, který SPONDEA nabízí, dobrovolně. Sami touží změnit své chování. Menší část pak může přijít proto, že mají terapii nařízenou soudem.
„Je těžké si připustit, že biju někoho, koho mám rád. Je snazší to popírat, bagatelizovat, dělat, že se nic neděje nebo tomu dávat nálepku, že je to v pořádku, že na to přece mám nárok,“ popisuje Jiří Ammér.
Proč se člověk rozhodne vyhledat odborníky? A jak velkou šanci na změnu vlastně má? Poslechněte si Diagnózu F Rádia Wave, jejímž hostem byl Jiří Ammer
CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?
DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY
VŽDYŤ TO BYLA JENOM FACKA: Beseda o terapeutické práci s lidmi, kteří se dopouštějí násilí.
Jak jsme na tom s násilím v Česku? Jak fungují terapeutické programy pro jeho původce? Čemu se můžeme přiučit od severských zemí? A který politik má tohle všechno slyšet?
Nasilí se nevyhýbá ani „duhovým“ párům, pomoc ale často hledají marně
V čem tkví specifika násilí v LGBTQ+ vztazích? Proč se o něm nemluví a jak můžeme pomoci těm, kteří jsou jím zasaženi? Psychologa, dramatika a LGBTQ+ aktivistu Andreje Kuruce na toto téma vyzpovídal terapeut Jiří Ammer, který se v brněnské organizaci Spondea specializuje na práci s původci násilí.
Recenze knihy: Nenechám se přeprat vztekem
Rádi bychom vám představili knihu Christiny Kress. Autorem recenze je Adéla Klingelová, vedoucí terapeutů v programu Zvládání vzteku a členka vedení LOMu.