PODCAST

„NĚKDY JSEM PRVNÍ ČLOVĚK, KTERÝ JIM ŘÍKÁ, ŽE NÁSILÍ JE NEPŘIJATELNÉ,“ ŘÍKÁ PSYCHOLOG JIŘÍ AMMER

Když mluvíme o domácím násilí, zaměřujeme se především na pomoc těm, na kterých je pácháno. Velká část společnosti věří, že pachatelům násilí není pomoci. Jiří Ammer, psycholog z organizace SPONDEA tento mýtus uvádí na pravou míru. Změna je podle něj možná.

Popsat typického pachatele domácího násilí není podle psychologa Jiřího Ammera snadné. S nadsázkou říká, že jím může být „zedník i právník, mlékař i lékař“. Většinu z nich však podle výzkumů spojuje dřívější zkušenost s násilím, které na nich bylo v dětství pácháno nebo byli jeho svědkem. V důsledku toho mohou někdy takové zacházení považovat za normální. „Někdy jsem první člověk, který se s nimi otevřeně baví o násilí a který jim říká, že násilí je nepřijatelné,“ doplňuje.

Většina klientů přichází do programu Chci ovládnout vztek, který SPONDEA nabízí, dobrovolně. Sami touží změnit své chování. Menší část pak může přijít proto, že mají terapii nařízenou soudem.

Je těžké si připustit, že biju někoho, koho mám rád. Je snazší to popírat, bagatelizovat, dělat, že se nic neděje nebo tomu dávat nálepku, že je to v pořádku, že na to přece mám nárok,“ popisuje Jiří Ammér.

Proč se člověk rozhodne vyhledat odborníky? A jak velkou šanci na změnu vlastně má? Poslechněte si Diagnózu F Rádia Wave, jejímž hostem byl Jiří Ammer

 

 

OTÁZKY

CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?

Nejen facky a kopance. Také křik, ponižování, výhružky nebo omezování svobody. Násilí na sebe bere na mnoho podob a někdy zůstává dobře skryto. Co jej vlastně definuje a jak se s ním můžeme vypořádat?

 

KPZ

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Násilí nejsou jenom rány pěstí a kopance

Násilí nejsou jenom rány pěstí a kopance

Ve Zvládání vzteku muže učíme ovládat jejich emoce a předcházet tak násilí. Klienti přichází, když se svého chování sami zaleknou nebo si uvědomí, že jejich vztahy trpí a chtějí se změnit. Proč jsou ale často překvapení, někdy i vyděšení, když v terapii poprvé použijeme termín násilí?