BLOG
„Za vztek bychom měli být vděční,“ říká vedoucí programu Zvládání Vzteku.
„Vztek není výsadou mužů. Jde o emoci, která se týká úplně všech. Je zdravé jej cítit a měli bychom za něj být vděční. Často na něj ale nějak reagujeme a problém nastává, když to přeženeme. Křičíme, mluvíme sprostě, nebo někoho dokonce uhodíme. Když toto chování někomu ubližuje, přestává být v pořádku. A právě v chování můžeme pozorovat určité rozdíly v tom, co je častější u mužů a co u žen.“

Naše terapeutka a vedoucí programu Zvládání vzteku Adéla Klingelová se nedávno stala hostkou rádia Signál. Kromě naší osvětové kampaně Zastav násilí probraly s Klárou Šedovou i výsledky našeho nejnovějšího výzkumu o násilí v blízkých vztazích. A v neposlední řadě se Adéla také podělila o základní rady pro ty, kteří se potýkají se zvládáním vzteku. Co dělat, když hrozí, že vypěníte? Co je to žebřík vzteku? Komu říkáme Motorkář a kdo je Papiňák? To vše a ještě více se dozvíte v rozhovoru Radia Signál.
OTÁZKY
CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?
Nejen facky a kopance. Také křik, ponižování, výhružky nebo omezování svobody. Násilí na sebe bere na mnoho podob a někdy zůstává dobře skryto. Co jej vlastně definuje a jak se s ním můžeme vypořádat?
DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Násilí nejsou jenom rány pěstí a kopance
Ve Zvládání vzteku muže učíme ovládat jejich emoce a předcházet tak násilí. Klienti přichází, když se svého chování sami zaleknou nebo si uvědomí, že jejich vztahy trpí a chtějí se změnit. Proč jsou ale často překvapení, někdy i vyděšení, když v terapii poprvé použijeme termín násilí?
„Někdy jsem první člověk, který jim říká, že násilí je nepřijatelné,“ říká psycholog Jiří Ammer
Když mluvíme o domácím násilí, zaměřujeme se především na pomoc těm, na kterých je pácháno. Velká část společnosti věří, že pachatelům násilí není pomoci. Jiří Ammer, psycholog z organizace SPONDEA tento mýtus uvádí na pravou míru. Změna je podle něj možná.
„Lekl jsem se sám sebe,“ za násilím často stojí nezvládnuté emoce
Osoby, které se rozhodnou vyhledat kvůli svému násilí často čelí velkému stigmatu, říká o práci s násilnými osobami deník Aktuálně.