ROZHOVOR
NÁSILÍ SE DÁ ZASTAVIT, ŘÍKÁ TERAPEUT EVŽEN NOVÝ
Ročně za dopady domácího násilí zaplatíme na celém světě přes 4 biliony dolarů. Výzkumy ukazují, že se za život s různými podobami domácího násilí setká 1 ze 4 žen a 1 ze 7 mužů. Poslechněte si rozhovor Šance dětem s vedoucím terapeutů a metodikem v programu Zvládání vzteku Evženem Novým.

„Násilí se dá zastavit, násilí se dá změnit, protože je to chování,“ vysvětluje Evžen Nový. „Jsou dvě typické situace, jak se muž přihlásí. Jedna je po nějaké epizodě, kdy ublíží partnerce a dostane strach, co se bude dít dál a začne s tím pracovat. Druhá skupina je ta, kde se násilí dopouštějí delší dobu a jejich vztahy se začnou hroutit,“ vysvětluje příchod mužů do programů. Zároveň zmiňuje, že absolvování programu může být nařízeno soudem, popř. dáno jako podmínka pro setkávání se svým dítětem. Skupiny programu Zvládání vzteku mají 8-10 účastníků a jsou tam tři základní pilíře: 1) poznej, co s tebou je 2) zastav to 3) vyber jinou alternativu, než je násilí V rozhovoru se dále dozvíte proč nepoužíváme slovo „násilník“, jaké jsou fáze programu a co je jejich součástí. Podívejte se na celé video, kde se jsou základní informace o programu Zvládání vzteku:
CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?
DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY
VŽDYŤ TO BYLA JENOM FACKA: Beseda o terapeutické práci s lidmi, kteří se dopouštějí násilí.
Jak jsme na tom s násilím v Česku? Jak fungují terapeutické programy pro jeho původce? Čemu se můžeme přiučit od severských zemí? A který politik má tohle všechno slyšet?
Nasilí se nevyhýbá ani „duhovým“ párům, pomoc ale často hledají marně
V čem tkví specifika násilí v LGBTQ+ vztazích? Proč se o něm nemluví a jak můžeme pomoci těm, kteří jsou jím zasaženi? Psychologa, dramatika a LGBTQ+ aktivistu Andreje Kuruce na toto téma vyzpovídal terapeut Jiří Ammer, který se v brněnské organizaci Spondea specializuje na práci s původci násilí.
Recenze knihy: Nenechám se přeprat vztekem
Rádi bychom vám představili knihu Christiny Kress. Autorem recenze je Adéla Klingelová, vedoucí terapeutů v programu Zvládání vzteku a členka vedení LOMu.