ROZHOVOR

NÁSILÍ SE DÁ ZASTAVIT, ŘÍKÁ TERAPEUT EVŽEN NOVÝ

Ročně za dopady domácího násilí zaplatíme na celém světě přes 4 biliony dolarů. Výzkumy ukazují, že se za život s různými podobami domácího násilí setká 1 ze 4 žen a 1 ze 7 mužů. Poslechněte si rozhovor Šance dětem s vedoucím terapeutů a metodikem v programu Zvládání vzteku Evženem Novým.

„Násilí se dá zastavit, násilí se dá změnit, protože je to chování,“ vysvětluje Evžen Nový. „Jsou dvě typické situace, jak se muž přihlásí. Jedna je po nějaké epizodě, kdy ublíží partnerce a dostane strach, co se bude dít dál a začne s tím pracovat. Druhá skupina je ta, kde se násilí dopouštějí delší dobu a jejich vztahy se začnou hroutit,“ vysvětluje příchod mužů do programů. Zároveň zmiňuje, že absolvování programu může být nařízeno soudem, popř. dáno jako podmínka pro setkávání se svým dítětem. Skupiny programu Zvládání vzteku mají 8-10 účastníků a jsou tam tři základní pilíře: 1) poznej, co s tebou je 2) zastav to 3) vyber jinou alternativu, než je násilí V rozhovoru se dále dozvíte proč nepoužíváme slovo „násilník“, jaké jsou fáze programu a co je jejich součástí. Podívejte se na celé video, kde se jsou základní informace o programu Zvládání vzteku:

OTÁZKY

CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?

Nejen facky a kopance. Také křik, ponižování, výhružky nebo omezování svobody. Násilí na sebe bere na mnoho podob a někdy zůstává dobře skryto. Co jej vlastně definuje a jak se s ním můžeme vypořádat?

 

KPZ

DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Asociace Zastav Násilí

Asociace Zastav Násilí

A je to tady! Kampaň Zastav násilí je možná u konce, naše práce a společné úsilí ale ještě ani zdaleka! Proto jsme založili asociaci Zastav násilí, která nám umožní efektivnější spolupráci.

Vždyť to byla jenom facka!

Vždyť to byla jenom facka!

Naše osvětová kampaň Zastav násilí vyvrcholila besedou Vždyť to byla jenom facka, jejíž součástí byla i debata s českými odborníky a s klinickou psycholožkou Barborou Jakobsen.