KPZ
Setkali jste se s násilím? Poradíme vám, jak postupovat
a kde najít pomoc. Nemusíte na to být sami.

CO DĚLAT KDYŽ…
…jsem se dopustil/a násilí

CO DĚLAT KDYŽ…
…se na mně někdo dopustil násilí

CO DĚLAT KDYŽ…
…jsem byl/a svědkem násilí
Co dělat, když…
…jsem se dopustil násilí
Spoušť už je napáchána, partner/ka s vámi nemluví nebo se vás bojí. Zachovejte klid! Situace je těžká jak pro vás, tak pro ni/něj!
Nejste špatný člověk. Špatné bylo chování, kterého jste se dopustil. Chování se však dá změnit! Neodkládejte změnu na někdy jindy a spojte se s odborníky na násilí.
KPZ:
- Pokud jste způsobili ublížení na zdraví, hned zavolejte policii a zachránku!
- Pokud se cítíte bezmocně a bojíte se, že situaci nezvládnete sami, vyhledejte pomoc. Specializovanými pracovišti pro podobné situace jsou tzv. Krizová centra. Jejich seznam najdete např. na nepanikar.eu. Případně vyhledejte podporu vašeho psychoterapeuta nebo blízké osoby.
- Pokud se chcete naučit rozpoznat násilí a včas ho zastavit nebo se naučit pracovat se svým vztekem, podívejte se na naše tipy na zvládání vzteku a mapu podpory!
Co dělat, když…
…se na mně někdo dopustil násilí
Dopustil se na vás někdo násilí? Cítíte se v pasti a nevíte, na koho se obrátit? Situace, ve které se nacházíte, je obtížná, ale nemusíte na ni být sami. Udělejte první krok a vyhledejte pomoc ještě dnes.
KPZ:
- Pokud jste vy nebo někdo z vašich blízkých utrpěli fyzickou újmu, okamžitě zavolejte policii a záchranku!
- Pamatujte, že v tom nemusíte být sami. Svěřte se blízké osobě, které důvěřujete a která vám bude oporou při dalším postupu.
- Obraťte se na odborníky, kteří vám mohou poskytnout odborné poradenství a potřebnou podporu, například na intervenční centrum, linku pomoci obětem násilí (116 006) nebo na organizaci, která osobám poznamenaným domácím násilím pomáhá.
Co dělat, když…
…jsem byl svědkem násilí
Stali jste se svědky násilí nebo máte podezření, že je někdo z vašich známých týrán? Taková situace může být velice složitá a je důležité k ní přistupovat obezřetně. Nehrajte si na hrdinu a nejednejte na vlastní pěst, raději vyhledejte odborníky, kteří vám situaci pomohou bezpečně zvládnout.
KPZ:
- Pokud jste byli svědky ublížení na zdraví nebo máte strach o něčí bezprostřední bezpečnost, zavolejte policii a záchranku!
- Obraťte se na odborníky, kteří vám mohou poskytnout odborné poradenství a podporu, například na intervenční centrum nebo linku pomoci při domácím násilí (116 006). Pomohou vám se v situaci zorientovat a poradí vám, jak postupovat dál.
- Navštívte stránky domacinasili.cz, kde najdete další informace a zdroje.
PLESK!
„Za vztek bychom měli být vděční,“ říká vedoucí programu Zvládání Vzteku.
Naše terapeutka a vedoucí programu Zvládání vzteku Adéla Klingelová se nedávno stala hostkou rádia Signál. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.
Násilí nejsou jenom rány pěstí a kopance
Ve Zvládání vzteku muže učíme ovládat jejich emoce a předcházet tak násilí. Klienti přichází, když se svého chování sami zaleknou nebo si uvědomí, že jejich vztahy trpí a chtějí se změnit. Proč jsou ale často překvapení, někdy i vyděšení, když v terapii poprvé použijeme termín násilí?
„Někdy jsem první člověk, který jim říká, že násilí je nepřijatelné,“ říká psycholog Jiří Ammer
Když mluvíme o domácím násilí, zaměřujeme se především na pomoc těm, na kterých je pácháno. Velká část společnosti věří, že pachatelům násilí není pomoci. Jiří Ammer, psycholog z organizace SPONDEA tento mýtus uvádí na pravou míru. Změna je podle něj možná.
NOVINKY