BLOG
DESETINA ČECHŮ NEOVLÁDÁ SVŮJ VZTEK
„Martina s Lubošem jsou úspěšní vysokoškoláci s dobrou kariérou. Na okolí působí jako harmonický pár, který bez sebe už deset let nedá ani ránu. A přestože je to pravda, tak právě rány byly tou největší prověrkou jejich vztahu,“ začíná Deník.cz příběh jednoho z párů, které bojují se zvládáním vzteku.

„Záchvaty vzteku, kterými oba vůči sobě trpěli, nejsou zase tak výjimečné. Z loňského průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro organizaci Liga otevřených mužů (LOM) vyplynulo, že problém se zvládáním vzteku cítí až 13 procent dospělých Čechů. Deset procent dotazovaných pak přiznalo, že se dopouští psychického, verbálního či fyzického násilí,“ pokračuje k tématu. Psychoterapeut programu Zvládání vzteku Evžen Nový vysvětluje, co je důležité při práci se vztekem: „Je tedy důležité přestat řešit na koho nebo na co se zlobíme, ale zaměřit se na to, odkud v nás vztek pramení. Musíme poznat vnitřní příčiny vzteku, pocity a stavy, které vzteku předcházejí, a naučit se s nimi pracovat.“
Téma násilí a vzteku v českých vztazích otevřel v tomto článku Deník.cz.
OTÁZKY
CO JE
VLASTNĚ NÁSILÍ?
Nejen facky a kopance. Také křik, ponižování, výhružky nebo omezování svobody. Násilí na sebe bere na mnoho podob a někdy zůstává dobře skryto. Co jej vlastně definuje a jak se s ním můžeme vypořádat?
DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY
VŽDYŤ TO BYLA JENOM FACKA: Beseda o terapeutické práci s lidmi, kteří se dopouštějí násilí.
Jak jsme na tom s násilím v Česku? Jak fungují terapeutické programy pro jeho původce? Čemu se můžeme přiučit od severských zemí? A který politik má tohle všechno slyšet?
Nasilí se nevyhýbá ani „duhovým“ párům, pomoc ale často hledají marně
V čem tkví specifika násilí v LGBTQ+ vztazích? Proč se o něm nemluví a jak můžeme pomoci těm, kteří jsou jím zasaženi? Psychologa, dramatika a LGBTQ+ aktivistu Andreje Kuruce na toto téma vyzpovídal terapeut Jiří Ammer, který se v brněnské organizaci Spondea specializuje na práci s původci násilí.
Recenze knihy: Nenechám se přeprat vztekem
Rádi bychom vám představili knihu Christiny Kress. Autorem recenze je Adéla Klingelová, vedoucí terapeutů v programu Zvládání vzteku a členka vedení LOMu.