BLOG
5 TIPŮ PRO ZVLÁDÁNÍ VZTEKU
Cítíte se jako časovaná bomba pokaždé, když se vám něco nedaří? Nezoufejte, nejste jediní, kteří se vztekem zápasí.
Dobrou zprávou je, že s trochou cviku se můžete naučit své emoce držet na uzdě a výrazně tak zlepšit kvalitu svého života. V tomto článku vám představíme několik praktických strategií pro chvíle, kdy se cítíte zahnáni do kouta a nevíte, kudy kam. Uvedené rady sice nenahradí odbornou pomoc, mohou však sloužit jako užitečná pomůcka při autodiagnostice. Pokud je používáte a i nadále se dlouhodobě potýkáte s nezvládnutým vztekem, je možná na čase převzít kontrolu a vyhledat odbornou pomoc. A co tedy dělat, když to ve vás vře?
1. Dýchejte
Pokud cítíte, že se ve vás vzdouvá vztek, zkuste se na chvíli zaměřit na své dýchání. Zhluboka se nadechněte a zase vydechněte, vnímejte přitom reakce svého těla. Myšlenkami se nejspíše budete vracet k tomu, co nával vzteku vyvolalo, snažte se tomu ale bránit. Soustřeďte se jen na dech a opakujte: „nádech” a “výdech“. Představujte si, jak vás vztek pomalu opouští. Soustředěné dýchání vám dovolí uklidnit tep, zmírní napětí a dostane vztek, tam, kde má být – pod vaši kontrolu.
2. Naučte se rozpoznat příznaky
Uvědomujete si, čím se vztek ohlašuje? Může jít o splašené myšlenky, o fyzické příznaky (pocení nebo třes), pocit bezmoci, strachu či nespravedlnosti. Někdy si zprvu ani neuvědomíme, že jsme pod vlivem vzteku, dokud se nepřistihneme, že pěstí boucháme do stolu nebo zvyšujeme hlas. Je důležité naučit se příznaky rozpoznat dříve, než uděláte něco, čeho můžete později litovat.
Když si náhle uvědomíte, že ve vás doutná vztek, udělejte krok zpět. Zeptejte se sami sebe: „Co se to se mnou děje?“ Věnujte několik okamžiků reflexi svých emocí. Proč vztek přišel? Pokud se jej naučíte rozpoznat a převezmete kontrolu nad reakcemi, do kterých vás nutí, budete lépe připraveni zvládat vyhrocené situace a udržíte negativní emoce na uzdě.
3. Odejděte
Když to ve vás vře, je těžké zachovat chladnou hlavu. Převezměte nad situací kontrolu dřív, než ji převezme ona nad vámi. Odejděte a nevracejte se, dokud vám neklesne tlak. Dejte si pauzu a najděte způsob, jak se uklidnit, vyčistit si hlavu. Pomáhá procházka, běh, oblíbená hudba. Odolejte nutkání přemýšlet nad tím, co vás rozpálilo a nepřehrávejte si v duchu hádku znova a znova. Stejně tak v ní vnitřně nepokračujte. Pamatujte: odejít není prohra – prohra je podlehnout a zachovat se násilně.
4. Pochopte, co vám vztek říká
Vzplanutí vzteku může být varovný signál. Ukazuje nelibost, nebo že něco ve vašem životě nefunguje a jsou překračovány vaše hranice. Zamyslete se nad tím, co se za vašimi pocity ve skutečnosti skrývá a snažte se dešifrovat, co se vám snaží sdělit. Nezapomeňte: vztek sám o sobě není negativní emocí. Důležité je to, jak na něj zareagujete. Naučíte-li se mu naslouchat a rozumět mu, můžete jej naopak využít jako nástroj pro vlastní růst a dosažení pozitivních změn.
5. Spojte se s odborníky na vztek
Vztek dokáže být mocnou, nespoutanou silou a pokud mu to dovolíte, umí s vaším životem nehezky zamávat. Je důležité rozpoznat, kdy se z příliš silných emocí stává problém, a udělat kroky k jejich zvládání. Pokud si všimnete, nebo vás někdo blízký upozorní, že často křičíte, vztekáte se, rozbíjíte věci, nebo se dopouštíte jiného destruktivního chování, uzrál čas převzít kontrolu. Vyhledejte terapeuta, zkušeného odborníka, který vám pomůže zbavit se starých vzorců chování a zkrotit bouřlivé emoce, které ubližují vám i vašim blízkým. Podívejte se na naši mapu podpory a převezměte s námi kontrolu!
OTÁZKY
DOPOUŠTÍM
SE NÁSILÍ?
Násilí umí být záludné a ne vždy je na první pohled rozpoznatelné. Napadlo vás někdy, že se jej možná dopouštíte i vy?
DALŠÍ DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Asociace Zastav Násilí
A je to tady! Kampaň Zastav násilí je možná u konce, naše práce a společné úsilí ale ještě ani zdaleka! Proto jsme založili asociaci Zastav násilí, která nám umožní efektivnější spolupráci.
Jak pandemie Covid-19 ovlivnila výskyt a povahu násilí v blízkých vztazích?
Existuje jen máloco, co by pandemie a na ní navázaný lockdown nezměnili. Jaká byla situace v terapeutických službách pro původce násilí? Došlo k nárůstu poptávky po těchto službách? Změnilo se jejich fungování? A co násilí samotné? Prošlo také nějakou proměnou?
Vždyť to byla jenom facka!
Naše osvětová kampaň Zastav násilí vyvrcholila besedou Vždyť to byla jenom facka, jejíž součástí byla i debata s českými odborníky a s klinickou psycholožkou Barborou Jakobsen.